Patronáty - Stromořadí Na Důlňáku v Havířově
Arnika pečuje o stromořadí lemující pozemek soukromého zemědělce v Havířově. Místní komunikace Na Důlňáku tvoří hranici přírodní památky Meandry Lučiny. Doprovodnou zeleň v úseku od zahrádkářské kolonie po ulici Na Prostředňáku tvoří linie stromů s převažující lípou a jasanem. V současné době probíhá obnova tohoto stromořadí. Cílem je udržovat zde druhově i věkově různorodé stromořadí doplněné keřovým porostem, které bude mít krajinotvornou funkci a bude biotopem zejména pro ptačí a hmyzí druhy.
Stromořadí je tvořeno 3 sekcemi, které jsou odděleny 2 remízky. Původní výsadba stromů byla provedena před 15-10 lety na pozemku soukromě hospodařícího zemědělce pana Kotuly. Přilehlé zemědělské pozemky jsou využívány jako louky.
Péči o stromořadí převzala "stromová sekce " Arniky v Havířově. Odbornou část zajišťuje certifikovaný arborista, se kterým dlouhodobě spolupracujeme. První pochůzka a rozvaha „jak na to“ se uskutečnila v únoru 2015. Následovalo zpracování dokumentu „Inventarizace a regenerace“ a podání žádosti o vydání povolení ke kácení poškozených a neperspektivních stromů. Za stromy odstraněné v listopadu 2015 jsme v únoru a dubnu 2016 vysázeli 10 nových. Obnova stromořadí je prováděna po konzultacích s odborem životního prostředí Magistrátu města Havířova a se souhlasem pana Kotuly, kterému za jeho podporu patří velký dík. Se vstřícností a kladným vztahem soukromých zemědělců k alejím na jejich pozemcích se dosud setkáváme spíše ojediněle. Aleje na zemědělské půdě přitom plní celou řadu nezastupitelných funkcí. Přečtěte si o tom více.
Jak probíhá obnova stromořadí:
Sekce 1 a 2 s převažující lípou – 23 stromů
Většina líp je ve věku cca 8-15 let a jsou již plně aklimatizovány na stanovišti.
Na části lip byl v minulosti proveden neodborný řez. Téměř všechny lípy proto vyžadovaly klasický výchovný řez. Velký počet lip měla poškozený kmen (zřejmě nešetrná údržba lučních porostů), několik stromů bylo napadeno houbou a poškozeno korní spálou.
V této části stromořadí se nacházel také cca 50 letý javor klen (napaden houbou) a cca 10 letý jírovec maďal (poškození kmene 50%).
Opatření provedená v prosinci 2015
Kácení: 8 stromů
Výchovný řez a ochrana proti korní spále: 15 stromů
Opatření provedená v únoru a dubnu 2016
Náhradní výsadba: 8 stromů (2x třešeň, 2x habr, 2x olše, 1x dub, 1x bříza)
Sekce jasanová -10 stromů
V této části stromořadí se nachází také 1 javor klen.
Jasany jsou v různém stádiu napadení houbovou chorobou Chalara fraxinea. Tato choroba postihuje jasany globálně a zatím není známo účinné protiopatření. Je zřejmé, že míra napadení závisí na odolnosti jedince. Jedinou možností tak zůstává odstranění silně napadených stromů.
Stromy rovněž v minulosti utrpěly poškození vzniklé při seči lučního porostu. Tato poranění kmene jsou pro perspektivu stromu zásadní. V některých případech jsou stromy částečně chráněny vysázenými keři trnky.
Opatření provedená v prosinci 2015
Kácení: 3 stromy
Zdravotní řez: 7 stromů
Opatření provedená v únoru a dubnu 2016
Náhradní výsadba: 2 stromy (1x javor, 1x jasan)
Novým výsadbám se daří dobře. Přečkaly i zatěžkávací zkoušku v podobě suchého léta 2016. S havířovskými dobrovolníky jsem se střídali v zalévání.
Vzhledem k tomu, že některé defekty u starších výsadeb již jsou v pokročilém stádiu a provedený řez byl v některých případech intenzivní, doporučil odborný arborista kontrolu a opětovný výchovný řez po dvou letech.
Opatření provedená v období červen - říjen 2016
Nejlépe se daří mladým olším. Stromky jsme podle aktuální potřeby zalévali a vyžínali okolí. Léto 2016 nebylo tak extrémní jako v roce 2015, srážek bylo relativně více a byly doprovázeny krupobitím. Nejvíce byla poškozena listová plocha lip.
Naopak jediná bříza, vysazená letos na jaře, uschla. Nahradili jsme ji v říjnu 2016 novým stromkem s kvalitním balem.