Arnika Alej roku Arnika
Please select your page

Jeseník – Třešňová alej k Editinu prameni

Tresnova alej5

Od vlakového nádraží v Jeseníku stoupá strmě  z vilové čtvrti  k lázním Muzikantská stezka. Prý tudy stoupali muzikanti z města, aby vyhrávali lázeňským hostům. Jakmile se „normální ulice“ změní v parkovou cestičku, odbočuje z ní stezka zarostlá buření,  lemovaná křovinami a tu a tam i vzrostlejším stromem. Kdysi tu stávaly tři statky  s romantickým pojmenováním  Láska,  Víra a Naděje. Stezka pokračuje ke studánce – Editinu prameni.

Místní občané chtějí, aby lokalita v budoucnu sloužila pro  sousedské setkávání a chtějí místo dále zvelebovat. Společně s nimi  jsem tu vysadili 11. listopadu 2017 padesátku třešní. Za několik let to tu ožije letními slavnostmi sběru a ochutnávání ovoce.

Jeseník má poměrně drsné podnebí a také proto nám s výběrem vhodné odrůdy a plánem výsadby pomáhali odborníci – arboristé a pomologové.

Při samotné výsadbě  přiložili ruku k dílu místní spolky, zejména  Sudetikus, sáňkaři TJ Jiskra, a Eberesche, ale i děti z místní školy. a dětského domova a více než stovka občanů. Podporu jsme našli také u místní samosprávy, zejména u 1. místostarostky Zdeňky Blišťanové.

Třešňová alej v Jeseníku na webu spolku Sudetikus

 

Dokumenty: 

Třešňová alej Jeseník - průvodní zpráva

Třešňová aleje Jeseník - evidenční tabulka

Třešňová aleje Jeseník - graf výsadby

 

Fotokronika: 

Jeseník 2017

Jeseník 2018

Jeseník 2019  Třešňová slavnost

 


Novinky


Donation heart3x

Chci podpořit ochranu alejí

 
Darovat také můžete jednorázovým nebo trvalým příkazem přímo na náš účet č.:2601754878/2010