Arnika
Please select your page

Tour de aleje 2018

Letní cyklozávod a cyklojízda na podporu obnovy alejí v České republice

Máte rádi stromy? Nestíháte Tour de France? Šlápněte s námi do pedálů za kampaň Zachraňme stromy. Startovným přispějete na ochranu a obnovu alejí v České republice.

Registrace zde!

Kdy: 14. července 11:00 Přibyslav

Kdo jezdí: sportovci, rodiny s dětmi, milovníci turistiky a přírody a další cyklisté

Lokalita: Přibyslav a okolí, Vysočina

 tour de aleje barevne kopie

Tour de aleje není Tour de France, ale letní pohodová jízda na podporu ochrany stromů a alejí. Trasa vede krásnými a památnými alejemi a cestou se dozvíte o stromech a jejich obyvatelích, zašplháte si do větví s odborníky a kromě "do těla" si můžete dát pod korunami stromů světelnou masáž. Děti čekají soutěže a pestrý program z dílny místních spolků a partnerských organizací.

Víte, že Vysočina je kraj s největším počtem alejí v České republice? Pojeďte s námi objevit např. Lipovou alej u Žižkova pole a Ranskou alej ve Starém Ransku.

Víte, že stromy mají pozitivní vliv na životní prostředí, které nás obklopuje? Snižují prašnost,  teplotu a  hluk, zvyšují vlhkost, pomáhají v orientaci při zhoršené viditelnosti. Strom spotřebuje za život na 24 milionů m3 CO2, skleníkového plynu způsobujícího změny klimatu.

Víte, že stromy v krajině mají také estetickou a historickou hodnotu? Poskytují nám pocit krásy a harmonie, v každém ročním období jinak. Váže se k nim místní historie a tradice – jsou znamením, že naše cesta se blíží k cíli, vedou nás k významným místům, sázeli je rodáci a místní pro další generace.

Víte, že stromy vytvářejí podmínky k životu pro další živočichy? Každý vzrostlý strom je domovem desítek až stovek druhů hmyzu, ptáků a dalších drobných živočichů a rostlin - bez nich by byla naše krajina nejen kolem cest a silnic smutně prázdná!

Víte, že v Čechách je Moře? I to se dozvíte na Tour de aleje...

 

CYKLOZÁVOD

Nadšenci pro přírodu a zároveň milovníci adrenalinu mohou za aleje šlápnout v čipově měřeném závodu na trase: Přibyslav - Žižkovo Pole - Železné Horky - Jitkov - Střížov - Příjemky - Bílek - Sobíňov - Nové Ransko - Staré Ransko

Start: Přibyslav sportovní hala 11:00

Cíl: Žižkova mohyla/ Havlíčkova Borová/ Rybník Řeka

TRASA ZÁVODU:

Trasy jsou rozdělené podle věkových a výkonnostních kategorií:

1) mini trasa 3,5km (CÍL Žižkova mohyla)

Mapa trasy

2) junior/senior trasa 11km (CÍL náměstí Havlíčkova Borová)

Mapa trasy

3) machr trasa 30km (CÍL rybník Řeka)

Mapa trasy

* machr trasa je měřena čipovou časomírou

 

CYKLOJÍZDA

Milovníci přírody a příznivci ochrany stromů a alejí si mohou vyjet na projížďku po cyklotrase K. H. Borovského, kde nabízíme možnost zábavně-vzdělávacích zastavení a setkání s odborníky. Jak se pečuje o památnou alej a šplhá do korun ukáží ostřílení arboristé ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. V Havlíčkově Borové nás bude  čekat pohádkové "zelené srdce Česka" od MAS Havlíčkův kraj. Jak vznikl útvar Ranská jezírka přiblíží správa CHKO Žďárské vrchy a další aktivity představí Arnika, AutoMat a ČSOP Chotěboř a místní pamětníci.

Sraz: Přibyslav koupaliště (nad sportovní halou) 11:10

Délka trasy: 20, 5km (3,5km mini)

 Cíl: Žižkova mohyla/ Rybník Řeka

- jízda není součástí závodu

- na trase využijte vyznačené zastávky, kde jsme pro Vás připravili zajímavý program

- průjezd cyklotrasou je individuální a je možné se kdykoliv odpojit

Mapa zastávek

PRAVIDLA CYKLOZÁVODU

Závodníci se musí řídit a respektovat pravidla závodu a pokyny organizátorů. Účastníci se zúčastňují závodu za plného provozu na silnicích na vlastní nebezpečí a na vlastní odpovědnost. Pořadatel není odpovědný za jakoukoli škodu na majetku nebo jinou úhonu vzniklou účastí na závodu nebo jeho sledováním. Cyklojízda probíhá jako individuální průjezd trasy s organizovanými zastaveními a stejně jako cyklozávod za plného provozu na komunikacích a na vlastní nebezpečí a odpovědnost.

REGISTRAČNÍ POPLATEK

Registrační poplatek (startovné) je konečný a je nevratný.

Startovným přispějete na realizaci konkrétních aktivit spojených s ochranou a obnovou alejí (výsadba nových alejí, natírání stromů podél silnic  bezpečnostními pruhy, provoz ekoporadny a další) v rámci kampaně Zachraňme stromy!.

Zvýhodněná registrace on-line do 13.7.

dospělý 200.-
dítě/junior/senior 80.-
rodina 500.- (2+2 a více cyklistčat)

Registrace na startu 14.7.

dospělý 250.-
dítě/junior/senior 100.-
rodina 550.- (2+2 a více cyklistčat)

 

Patroni letošní Tour de aleje 2018

Akce se koná pod záštitou starosty města Přibyslav Martina Kamaráda.

Konvalinkova foto

Hana Veronika Konvalinková - Strana Zelených

předsedkyně krajské organizace Strany zelených Vysočina
zastupitelka Města Počátky
Občanské sdružení Javořice

 

"Aleje. Lemují cesty lidí již stovky let, poskytovaly stín, ukazovaly cesty sněhem zaváté, dávaly ovoce pocestným a příbytek ptákům ... A co dnes? Stále poskytují stín, jsou příbytkem mnoha živočichů, zachycují prach a čmoud z cest i hluk aut svištících. Aleje. Tak jako dřív, i dnes nás vedou k cíli. Chraňme je. "

DSC 3891

Marek Pochtiol-Trial klub Žižkovo Pole

Mistr světa v Cyklotrialu v národních týmech 2017
Více mistr Evropy v Biketrialu 2016
Sedminásobný mistr ČR v Biketrialu a Cyklotrialu

"Vezměte si kolo a přijeďte na závod Tour de Aleje, kde bude nádherná trať a mnoho zábavy. Startovným přispějete na dobrou věc."

Program

Trasa měřeného závodu vede 30 km silnicemi 2. a 3. třídy přes památnou alej Žižkovo pole, březovou alej v Sobíňově a starobylou lipovou alej Staré Ransko. Cyklojízda  pak v oddychovém tempu nabízí průjezd dalšími alejemi a na trase jsme pro Vás připravili zábavná zastavení s výkladem: V lipové aleji Žižkovo pole u památníku Jana Žižky představí své aktivity Arnika a jak se pečuje o památnou alej ukáží ostřílení arboristé ze Společnosti pro krajinářskou a zahradní tvorbu. V Havlíčkově Borové se dozvíte o pohádkové soutěži Poznej zelené srdce Česka MAS Havlíčkův kraj. Jak vznikl útvar Ranská jezírka přiblíží správa CHKO Žďárské vrchy a v Ranské aleji se budete moci seznámit s  místním pamětníkem a historií této památné lipové aleje.

V cíli u rybníka Řeka se můžete těšit na cyklotrialovou exhibici několikanásobného mistra Evropy Marka Pochtiola. Malí i velcí účastníci pak mohou strávit příjemné odpoledne s poznávacími soutěžemi, divadlem, kvízy a třeba i šplháním do stromů s ukázkou práce arboristů nebo zkoumáním přírody pod mikroskopem. Program připravují neziskové organizace Arnika, Zelený dům Chrudim, Hnutí Brontosaurus, AutoMat, Zvonečník, arboristé ze SZKT, projekt Lípy republiky a další.

Výstava Arniky Chraňme aleje! bude v areálu ke zhlédnutí až do konce července.

Výhry a odměny

Všichni cyklisté se budou moci posílit energetickými tyčinkami a nápoji od firmy EMCO a Catus, bylinkovými sirupy Kitl a případné namoženiny rozehnat gelem pro sportovce s Arnikou od firmy Alpa a plánovat další výlety s mapkami od organizace Tým silniční bezpečnosti. Děti ocení drobnosti na kolo a pudinky Amylon. Výherci závodu a dalších kategorií se mohou těšit na cyklodoplňky od firmy J+P Sport a Cyklocentrum Havlíčkův Brod, pásek z recyklovaných cykloduší Boio, pivní balíčky pivovarů Rychtář a Revolta a pro děti energetické nápoje či čokoládu Catus, poukazy Catering Chotěboř, publikace od Arniky a další. Hlavními sponzory jsou lokální firmy Apoly s.r.o a Envirex.

Pojeďte s námi! Túrujeme pro stromy!

A JAKÁ BYLA TOUR DE ALEJE 2017?

"Na akci jsme se vydali, protože nám není lhostejný osud stromů. Nelíbí se nám, jak moc se v poslední době  kácí vzrostlé, nádherné, letité stromy a nepozorujeme, že by ve stejné míře byly nahrazovány novou výsadbou. Navíc nás zaujal program akce a možnost podívat se na místa a do alejí, kam by nás asi nenapadlo samotné se vydat, dozvědět se něco  nového o stromech a jejich ochraně a potkat se s novými zajímavými lidmi." Marie Piňosová, Chroustovice, která se cyklojízdy účastnila s manželem a dvěma dětmi.

"Počasí bohužel nepřálo, ale rádi jsme se s cyklojízdou Arniky projeli a vyslechli si něco zajímavého. Nakonec jsme měli i práci - dvě píchlé duše a drobné servisování. Jsme připraveni za rok akci opět podpořit a snad tentokrát i s lepším počasím", říká Jaroslav Moravec z Cyklocentra Havlíčkův Brod.

"Teď s odstupem oceňuji, jak jste vše měli dobře připravené (zastávky u Žižkovi mohyly,  v H.Borové, v Ranské aleji a hlavně na Řece) a hlavně jak jste vše zvládli při nepřízni počasí. Pršet začalo v nejméně vhodnou dobu při výkladu v aleji." Jindřich Rosecký, Železné Horky

"Děkuji za zajímavou akci" Vladimír Chládek, Štiřín

FOTOGALERIE TOUR DE ALEJE 2017

"Cyklojízda Tour de aleje byla skvělou příležitostí se v prázdninovém tempu a dobré společnosti projet krásnou krajinou, užít si kouzlo alejí, setkat se s odborníky, pamětníky a dalšími cyklisty a startovným podpořit budoucnost silnic a cest lemovaných stromořadím v naší krajině. Atmosféra byla skvělá i přes špatné počasí a právě alej nás před největším lijákem ochránila," říká k prvnímu ročníku Natálie Pivoňka Faltýnová, organizátorka Tour de aleje.

První ročník Tour de aleje nebyl pojat jako závod, ale cyklistická vyjížďka, při níž se účastníci dozvěděli zajímavosti z historie nejkrásnějších alejí. Například alej vedoucí kolem mohyly Jana Žižky u Žižkova Pole by už nestála, nebýt úsilí Arniky a řady dobrovolníků. Ti v roce 2010 natřeli kmeny stromů bílou reflexní barvou, zvýšili tím bezpečnost silničního provozu a odradili krajskou silniční správu od plánu na kompletní vykácení lip, z nichž některým je i přes 300  let. Později byla alej vyhlášena za památnou a ochráněna zákonem.

Turistické aktivity v rodišti Karla Havlíčka Borovského představila Místní akční skupina Havlíčkův kraj. V památné aleji u Starého Ranska se  s cyklisty zastavili na kus řeči pamětníci Josef Semerád (zakladatel ČSOP Žďárské vrchy), Petr Coufal a arborista Michal Valečík.

Déšť peloton předčasně vyhnal na cílovou rovinku k rybníku Řeka, kde organizátoři všechny účastníky odměnili drobnými dárky od sponzorů Tour de aleje, firem Alpa, BOIO  a Cyklocentrum Havlíčkův Brod

V kempu Moře u rybníka Řeka pak mohli malí i velcí účastníci strávit příjemné odpoledne s poznávacími soutěžemi, kvízy a třeba i zkoumáním přírody pod mikroskopem. Program připravily neziskové organizace Zvonečník, Zelený dům Chrudim a Hnutí Brontosaurus. Výstava Arniky Chraňme aleje! bude v kempu ke zhlédnutí až do konce července. Akci podpořili místní firmy

Marcela Klemensova

Napumpujte kola a pojeďte s námi. Túrujeme pro aleje!

Těším se s vámi na setkání v alejích Vysočiny.

RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy!


Trasa Tour de aleje


Sledujte nás na Facebooku


Co je nového?

Přijede také EKOSTAN BRONTOSAURUS

Probuďte v sobě a svých nejbližších zájem o ochranu přírody

Ekostan nabídne netradiční aktivity a informace o environmentálních tématech a dobrovolnictví. Jeho cílem je motivovat veřejnost, zejména mladé lidi, k aktivnímu trávení volného času, vzbudit jejich zájem o životního prostředí a zapojit je do pomoci při ochraně přírody.

Brontosaurus obrazek ilustr

 

ŠPLHÁNÍ DO STROMŮ S ARBORISTY

Rádi jste lezli v dětství na stromy? Vyzkoušejte si se zkušenými odborníky vyšplhat na strom jako pravý arborista!

Na 1. zastavení v nádherné lipové aleji Žižkovo pole pro Vás chystají ukázkové ošetření stromu se stromolezením arboristé ze Společnosti pro zahhradní a krajinářskou tvorbu.

Dospělí i děti si budou moci zašplhat v cíli u rybníka Řeka.

stromolezeni SZKT

 

Patrony letošní Tour de aleje 2018 jsou cyklotrialista Tomáš Pochtiol a předsedkyně SZ na Vysočině Hana veronika Konvalinková.

"Aleje. Lemují cesty lidí již stovky let, poskytovaly stín, ukazovaly cesty sněhem zaváté, dávaly ovoce pocestným a příbytek ptákům ... A co dnes? Stále poskytují stín, jsou příbytkem mnoha živočichů, zachycují prach a čmoud z cest i hluk aut svištících. Aleje. Tak jako dřív, i dnes nás vedou k cíli. Chraňme je. "

Konvalinkova foto

Hana Veronika Konvalinková - Strana Zelených

předsedkyně krajské organizace na Vysočině a členkou Předsednictva Strany zelených

zastupitelka Města Počátky

Občanské sdružení Javořice

žije na Vysočině

 

"Vezměte si kolo a přijeďte na závod Tour de Aleje, kde bude nádherná trať a mnoho zábavy. Startovným přispějete na dobrou věc."

DSC 3891

Marek Pochtiol-Trial klub Žižkovo Pole

Mistr světa v Cyklotrialu v národních týmech 2017

Více mistr Evropy v Biketrialu 2016

Sedminásobný mistr ČR v Biketrialu a Cyklotrialu.

TdA START web

TdA peloton Zizkovo pole

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TdA Zizkovo pole Marcela Arnika web

TdA Ranska jezirka machri web

TdA peloton zezadu web

TdA cykliste krajina web

TdA start sportovni hala web

Z programu se můžete těšit na:

ZELENÝ DŮM CHRUDIM a KLUB HNUTÍ BRONTOSAURUS

Nabízí programy pro děti i dospělé a můžete se s nimi potkat u rybníku Řeka:

  • Desatero domácí ekologie aneb ekologická domácnost,
  • Všemi smysly do přírody,
  • Domácí mazlíčci a jejich potřeby,
  • Zdravý a bezpečný životní styl,
  • Poznáváme přírodniny,
  • Poznávání přírodních krás Pardubického kraje,
  • Bez vody není života

ZDCH logo final 2Logo Brontosaurus

VÍCE NA: http://www.zelenydum.estranky.cz/

Tak tady u Moře je nejlepší koupání!

Ptáme se místních cyklistů a cyklisčat (2. třída):
- Z Přibyslavi je to docela daleko, to ujedeš? 16km?
- Jo, jasně.

 

 


Partneři Tour de Aleje

Arnika
Aleje
CEPO
Kemp Moře
Zvonečník
Mimolesní
Lípy republiky
Brontosaurus
Zelený dům
CHKO Žďárské vrchy
ČSOP
VELO cyklorevue
SZKT
Cyklotrial Žižkovo pole
Automat
MAS Havlíčkův kraj
Kudy z nudy
Typonaut

Sponzoři Tour de Aleje

CATUS
EMCO
TÝM SILNIČNÍ BEZPEČNOSTI
Envirex
Amylon
J+P Sport
Apoly
Catering Chotěboř
Boio
Alpa
Pivovar Rychtář
Minipivovar Revolta

Login

Please login using your credentials recived by email when you register.


Zapomenuté heslo? |  Zapomenuté jméno?

×