Arnika Alej roku Arnika
Please select your page

Zlín –Štípa

 tresne2

Na Valašsku lidé odnepaměti sázejí trnky. Ono taková trnkovica zahřeje i léčí. Pro neznalé místního nářečí upřesňujeme, že jde o sázení švestek a oním zázračným nápojem je samozřejmě slivovice.

Trnky – švestky byly vysázeny asi před 50 lety také po obou stranách komunikace mezi Štípou a Velíkovou (dnes jde o místní části Zlína).

Švestky jsou ovšem poměrně krátkověké ovocné stromy a tak i ty mezi Štípou a Velíkovou jsou  už  ve špatném zdravotním stavu. Mnoho stromů se rozlamuje nebo je napadeno houbou. V roce 2014 byla alej už  velmi prořídlá, celé úseky byly  bez stromů. Asi 1/3 dosud stojících švestek  bylo třeba pokácet. Alej však, také na přání místních obyvatel, bude zachována i v budoucnu. Třešním by se v této lokalitě mělo dařit lépe a na množství surovin pro trnkovicu to prý nebude mít téměř žádný vliv.

 V listopadu 2014 vysadila Arnika 27 třešňových stromů spolu s místními obyvateli a dobrovolníky. Sázely i děti z ekoškoly ve Štípě. Akci odborně a  technicky  pomohli zajistit Magistrát města Zlína a Lesy města Zlína.

Video

Patronem třešňové aleje je Knihovna ve Fryštáku

Třešňové aleji se daří dobře, jen ve 2. roce po výsadbě město nahradilo 9 uschlých stromků novými sazenicemi. 

Na podzim 2017 se Zlínskem prohnala vichřice, která 3 stromky téměř vyvrátila a  u několika dalších poškodila kotvení.  O nápravu se postaral odbor městské zeleně Magistrátu města Zlín.

V roce 2018 nám  jarní pozdrav z aleje poslal Ivan  Ďurovič. Děkujeme.

DSC 0614 kopie        DSC 0637

 

Fotokronika:

Štípa 2014

Štípa 2015

Štípa 2016


Novinky


Donation heart3x

Chci podpořit ochranu alejí

 
Darovat také můžete jednorázovým nebo trvalým příkazem přímo na náš účet č.:2601754878/2010